پکیج شوفاژدیواری چگونه کار می‌کند؟

پکیج شوفاژدیواری چگونه کار می‌کند؟

پکیج شوفاژدیواری چگونه کار می‌کند؟

 

پکیج شوفاژدیواری وظیفه گرم کردن آب و گرمایش محیط را بر عهده دارد؛ به طوری که با باز شدن شیر آب گرم مصرفی، سنسور، جریان آب را تشخیص داده و برد الکترونیکی به طور همزمان دستور بازشدن جریان گاز و ایجاد جرقه را می‌دهد و سیستم جرقه‌زن خودکار مشعل را روشن کرده و باعث تولید گرما می‌شود. این حرارت باعث گرم شدن آب درون لوله‌های مبدل حرارتی شده که در نهایت، منجر به تامین گرمایش محیط و آب گرم مصرفی خواهد شد. در این میان، ترموستات نیز دمای آب را بررسی می‌کند تا به کمک برد، جریان گاز را به اندازه و مطابق با دمای موردنظر مصرف‌کننده، تنظیم کند.

به منظور استفاده از آب گرم پکیج شوفاژ در تابستان و همچنین گرمایش و آب گرم در فصول سرد سال،  تنظیمات آن از طریق دسته تنظیم فصل که بر روی پنل دستگاه قرار دارد، قابل تنظیم است. در فصول سرد سال که علاوه بر آب گرم مصرفی به گرمایش محیط نیز نیاز داریم، از حالت زمستانی با تنظیم درجه حرارت متناسب با نیاز گرمایشی استفاده می‌شود که یک دسته برای تنظیم دمای محیط و دیگری برای مشخص کردن دمای دلخواه آب گرم مصرفی است. در فصول گرم سال نیز با قرار دادن دسته تنظیم وضعیت دستگاه در حالت تابستانی، دمای موردنظر برای آب گرم مصرفی تعیین می‌شود. برای این کار به راهنمای تنظیم حالت زمستانی و تابستانی پکیج شوفاژدیواری بوتان نیاز پیدا خواهیم کرد.

سیستم‌های پیشرفته الکترونیکی و مکانیکی به کار رفته در پکیج‌های شوفاژدیواری بوتان

توضیحات بالا بیان‌گر آن است که به طور کلی پکیج شوفاژدیواری چگونه کار می‌کند؛ اما عملکرد صحیح و ایمن پکیج شوفاژدیواری به کارکرد صحیح قطعات و سیستم‌های به کار رفته در آن وابسته است که در ادامه، به برخی از این موارد اشاره شده است.

فن‌آوری محفظه احتراق باز و بسته متناسب با شرایط محل نصب

این سیستم مربوط به تامین هوای لازم برای احتراق و خروج گازهای ناشی از آن می‌باشد. در پکیج‌های شوفاژدیواری با محفظه احتراق باز، تامین هوای مورد نیاز برای احتراق از محیط نصب دستگاه تامین شده و گازهای ناشی از احتراق توسط دودکش استاندارد ساختمانی به بیرون از فضای نصب هدایت می‌شود و در پکیج‌های شوفاژ با محفظه احتراق بسته، هوای مورد نیاز دستگاه به وسیله دودکش دوجداره از خارج محیط نصب تامین شده و گازهای ناشی از احتراق نیز از جداره داخلی و به کمک فن، به فضای آزاد هدایت می‌شود.

فن‌آوری محفظه احتراق باز و بسته متناسب با شرایط محل نصب

فن‌آوری محفظه احتراق باز و بسته متناسب با شرایط محل نصب

این موضوع به شرایط محل نصب و دودکش بستگی دارد و برای انتخاب مدل مناسب، نیازمند بررسی شرایط محل نصب از سوی کارشناس می‌باشد. در پکیج‌های شوفاژدیواری بوتان، هنگامی که در نام مدل پکیج شوفاژ از حروف RSi, S یا Sealed  استفاده شود، دستگاه مجهز به فن‌آوری محفظه احتراق بسته است.

سیستم جرقه‌زن خودکار (آیونایز)

سیستم جرقه‌زن با روشن کردن دستگاه به صورت خودکار، موجب بی‌نیازی از پیلوت و در نتیجه، کاهش مصرف انرژی می‌شود. همچنین در صورت از بین رفتن شعله، جریان گاز را فورا قطع می‌کند.

سیستم ضد گریباژ پمپ و شیر سه‌طرفه

این سیستم در هر سه وضعیت تابستانی، زمستانی و خاموش/ راه‌اندازی مجدد -در صورت وصل بودن برق و گاز دستگاه و وجود آب در مدار- فعال بوده و وظیفه آن جلوگیری از گیرکردن روتور پمپ و شیر سه‌طرفه می‌باشد؛ به طوری که در صورت خاموش ماندن پمپ بیش از ۲۴ ساعت، این سیستم به‌ طور خودکار فعال می‌شود؛ در این هنگام، شیر سه‌طرفه از حالت آب گرم مصرفی به حالت گرمایش تغییر وضعیت داده و پمپ به مدت ۳۰ ثانیه فعال می‌شود. پس از خاموش شدن پمپ، شیر سه‌طرفه به وضعیت اولیه باز می‌گردد.

سیستم ضد یخ‌زدگی

این سیستم در هر سه وضعیت تابستانی، زمستانی و خاموش/ راه‌اندازی مجدد -در صورت وصل بودن برق و گاز دستگاه و وجود آب در مدار- فعال بوده و وظیفه آن جلوگیری از بروز یخ‌زدگی در سیستم می‌باشد. هرگاه درجه حرارت آب در مدار (گرمایش یا مصرفی) از حد معینی افت کند، پمپ و مشعل با حداقل توان به طور همزمان روشن می‌شوند تا دمای آب به سطح ایمن برسد، سپس مشعل خاموش شده و پمپ نیز بعد از ۳۰ ثانیه خاموش می‌گردد.

سیستم بای‌پس

محافظت از  قطعات دستگاه در صورت مسدود شدن لوله‌کشی، بر عهده سیستم بای‌پس خودکار می‌باشد.

سیستم تنظیم خودکار جریان گاز

تنظیم میزان گاز ورودی به مشعل و تطابق با نیاز حرارتی درخواستی، وظیفه سیستم تنظیم خودکار جریان گاز پکیج شوفاژدیواری است.

سیستم کنترل میکروپروسسوری

لازم به ذکر است به منظور کارکرد کلیه عملکردهای دستگاه به طور دائم و دقیق، از کنترل‌گر میکروپروسسوری استفاده می‌شود.

سیستم ایمنی تخلیه محصولات احتراق

سیستم ایمنی تخلیه گازهای ناشی از احتراق یا به عبارت ساده‌تر، تخلیه دود، از باز بودن کامل خروجی دودکش  اطمینان حاصل کرده و در صورت بروز مشکل، شعله را قطع می‌کند.

سایر سیستم‌‌های ایمنی

در پکیج شوفاژدیواری، سیستم‌های ایمنی مختلفی نیز به منظور جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای آب در مدار گرمایش و مصرفی، جلوگیری از بالارفتن بیش از حد فشار آب در مدار گرمایش و جلوگیری از روشن شدن محصول در صورت کاهش فشار آب مدار گرمایش تعبیه شده است.