بررسی و مقایسه انواع مدل‌های آبگرمکن دیواری فوری بوتان

 

بررسی و مقایسه انواع مدل‌های آبگرمکن دیواری فوری بوتان

بررسی و مقایسه انواع مدل‌های آبگرمکن دیواری فوری بوتان

نیاز به آب گرم از گذشته تا به حال، یکی از نیازهای اساسی هر خانواده به شمار می‌رود. از این رو، یکی از راه‌های پاسخ به این نیاز، استفاده از آبگرمکن است. خوب است بدانید، آبگرمکن‌ها در مدل‌های مختلفی متناسب با شرایط محل نصب مانند، نوع دودکش، مکان نصب، وجود یا عدم وجود تهویه مناسب و…، طراحی، تولید و عرضه می‌‏شوند. بیشتر آبگرمکن‌ها در ایران از نوع دیواری فوری هستند؛ به این معنا که به صورت دیواری نصب شده و آب گرم موردنیاز مصرف‌کننده را به صورت دائم و فوری تامین می‌کنند. در ادامه، با توجه به نیاز و شرایط محل نصب، انواع مدل‌های آبگرمکن دیواری را بررسی و مقایسه خواهیم کرد.

ویژگی‌های مشترک آبگرمکن‌های دیواری پر استفاده در ایران

تامین آب گرم فوری و دائم

تمامی آبگرمکن‌های دیواری فوری در ظرفیت‌های مختلف، آب گرم دائم و فوری را تامین کرده و با جریان کم آب نیز، کار می‌کنند.

سیستم‌های ایمنی

سیستم‌های ایمنی به کار رفته در آبگرمکن‌های دیواری شامل سیستم ایمنی تخلیه محصولات احتراق (دود)، سیستم حفاظت از افزایش دمای مبدل و سیستم حفاظت از شعله  می‌باشد.

ابعاد بهینه

آبگرمکن‌های دیواری فوری، ابعاد مناسبی داشته و در صورت وجود شرایط استاندارد محل نصب، امکان نصب این محصول در فضاهای کوچک مانند آشپزخانه به راحتی امکان‌پذیر می‌باشد. مدل‌های توربو در محصولات تولیدی بوتان، به دلیل طراحی خاص، دارای ابعاد بهینه‌تری نیز می‌باشند.

آبگرمکن شمعک دائم با محفظه احتراق باز

همانطور که از نام این آبگرمکن‌ها پیداست دارای شمعک همیشه روشن هستند و به محض باز شدن شیر آب گرم، مشعل را روشن کرده و آب گرم مورد نیاز مصرف‌کننده را تامین می‌کنند. این دستگاه‌ها در دو ظرفیت تولید و عرضه شده و از هوای محیط اطراف خود برای اشتعال استفاده می‌کنند.

مدل‌های فعلی آبگرمکن‌های شمعک دائم بوتان شامل B3115، B4115 Turbo و B4118 Turbo می‌باشند. مدل‌های توربو مجهز به توربولاتور بوده و دارای ابعاد بهینه‌تر، رسوب‌پذیری کمتر و توان بالا می‌باشند.

قطر دودکش موردنیاز برای مدل B4115 توربو، ۱۰ سانتیمتر و برای مدل‌های B3115 و B4118 توربو، ۱۵ سانتیمتر است.

آبگرمکن آیونایز با محفظه احتراق باز

شاید یکی از مواردی که در ابتدا جلب توجه کند، کلمه آیونایز باشد که اشاره به وجود سیستم جرقه‌زن خودکار برای روشن کردن مشعل دارد؛ به این معنا که در حالت عادی دستگاه خاموش بوده و هنگام باز شدن شیر آب گرم، جرقه‌زن خودکار فعال شده و فورا مشعل را روشن می‌کند. این امر باعث می‌شود تا نسبت به مدل‌های شمعک دائم، مصرف گاز کمتری داشته باشند. این آبگرمکن‌ها برای ایجاد جرقه نیاز به استفاده از آداپتور ۳ ولت یا دو عدد باتری ۱٫۵ ولت با سایز D (بزرگ) دارند و بنابراین در صورت قطعی برق نیز، قابل استفاده هستند.

همانند سایر محصولات محفظه احتراق باز، هوای مورد نیاز برای اشتعال از محیط پیرامون دستگاه گرفته می‌شود و میزان آب‌دهی و لیتراژ این آبگرمکن‌ها از مدل‌های قبلی تبعیت می‌کند.

مدل‌های فعلی آبگرمکن‌های آیونایز بوتان، شامل B3215i با قطر دودکش ۱۵ سانتیمتر، B4215i Turbo و B4218i Turbo، به ترتیب با امکان نصب با دودکش‌هایی با قطر ۱۰ و ۱۵ سانتیمتر می‌باشند.

*حرف i در نام مدل آبگرمکن، نشانه‌ آیونایز بودن آن است.

آبگرمکن آیونایز فن دار با محفظه احتراق باز

این آبگرمکن برای فضای نصب با مشکل دودکش ساختمانی و ساختمان‌هایی که دودکش در آنها با مکش مناسب نبوده و می‌بایست محصولات احتراق به صورت اجباری به فضای خارج هدایت شود، مناسب است و با استفاده از یک فن، دود و محصولات احتراق را به بیرون منتقل می‌کند. موارد مربوط به سیستم جرقه‌زن، تامین هوای اشتعال و لیتراژ، مطابق با مدل‌های آیونایز اشاره شده در بالا می‌باشند.

افزون بر این، مدل قابل انتخاب این نوع آبگرمکن، B4318if Turbo با قطر دودکش تک‌جداره ویژه ۶ سانتیمتر بوده که حرف f انتهای نام این مدل، بیانگر فن‌دار بودن آن است.

آبگرمکن آیونایز فن‌دار با محفظه احتراق بسته

در فضاهای کوچک یا فضاهایی که فاقد تهویه مناسب هستند، می‌بایست از آبگرمکن‌های محفظه احتراق بسته استفاده کنیم. در این محصول، با استفاده از دودکش دوجداره، امکان تامین هوای لازم برای احتراق و همچنین خروج دود و محصولات حاصل از احتراق با بکارگیری فن به خارج از محیط نصب فراهم می‌شود. همچنین یک نمایشگر دیجیتال برای نمایش دما، روی بدنه دستگاه تعبیه شده است.

کدام آبگرمکن بهتر است؟

در نهایت برای پاسخ به سوال کدام آبگرمکن بهتر است؟ از بین مدل‌های مختلف باید بسته به نیاز و شرایط محل نصب، اقدام به خرید شود. اما به طور کلی بر اساس تجربه سال‌های متمادی مصرف‌کنندگان، نوع ساخت‌و‌سازها و آمارهای موجود، برای اکثرا خانه‌ها، مدل‌های شمعک دائم و آیونایز محفظه احتراق باز کاربرد دارد. اما توصیه می‌شود پیش از انتخاب، از خدمات کارشناسی قبل از خرید و نصب شرکت بوتان به شماره ۰۲۱۵۱۰۱۱ استفاده کنید.

همچنین می‌توانید برای آگاهی از قیمت‌های مصوب و مشخصات آبگرمکن‌هایی که در بالا شرح داده شد، به لینک مربوط به آن مراجعه کنید.