تقدیر اتاق بازرگانی،صنایع و معادن ایران از محسن خلیلی عراقی مشهور به “پدر صنعت ایران”

طی مراسمی از محسن خلیلی عراقی پیشکسوت صنعت ایران که به “پدر صنعت ایران” مشهور است به پاس یک عمر تلاش در جهت اعتلای صنعت و اقتصاد ایران تقدیر بعمل آمد.

در این مراسم که آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، اعضای اتاق بازرگانی و جمعی از فعالین اقتصادی حضور داشتند از زحمات ایشان تقدیر شد.

در این مراسم آقای دکتر جهانگیری طی سخنانی اظهار داشتند که نام و یاد مهندس خلیلی‌ عراقی در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد، زیرا وی در فراز و نشیب‌های صنعت کشور همواره دغدغه توسعه ایران و صنعت کشور را داشتند و اجازه ندادند که چراغ صنعت کشور خاموش شود. وی با بیان اینکه افرادی نظیر مهندس خلیلی که به توسعه ملی فکر می‌کنند و به‌دنبال رفاه ملت ایران هستند انسان‌هایی بزرگ هستند اظهار امیدواری کردند که این الگوها و انسانهای خوب در کشور تکثیر شوند.

همچنین آقای دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور اندیشه‌های خیرخواهانه مهندس خلیلی و عمل او به این باور را مورد توجه قرار داد و تصریح کردند: انسان اقتصادی، علاوه بر سود و نفع شخصی، منافع جمعی را دنبال می‌کند. جمع این دو ممکن است و در وجود آقای خلیلی وجود دارد. نگاه مهندسی و توجه ویژه به عدد و رقم، اداره خوب بنگاه اقتصادی و نگاه به آینده، توجه به مفاهیم کلان اقتصادی، نگاه تشکلی، نگاه اجماع‌ساز، نگاه امیدوار و با پشتکار، حمایت از اندیشه‌های نو و نگاه اخلاقی ویژگی‌های شخصیتی بودند که از نگاه نهاوندیان در شخصیت محسن خلیلی عراقی وجود دارد که باید آنها را از او آموخت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مراسم با بیان اینکه امروز دور هم جمع شده‌ایم تا از انسانیت تجلیل کنیم، گفت: مهندس خلیلی‌ عراقی الگویی برای همه ماست و امیدواریم که الگوهای این‌چنینی در آینده تکثیر شوند.

همچنین به پاس زحمات ارزشمند و پربار محسن خلیلی عراقی، کتابخانه اتاق بازرگانی ایران به نام این بزرگمرد صنعت ایران مزین گشت.

محسن خلیلی نیز در این مراسم با بیان اینکه که آزادی، رفاه مردم، توسعه و پیشرفت ایران از مسیر توسعه صنعتی و تشکل گرایی میگذرد تنها آرزوی خود را اعتلای صنعت و سربلندی ایران عزیر عنوان کردند.

در این مراسم علاوه بر اهدای لوح و تندیس، از تمبر یادبود محسن خلیلی و سردیس ایشان نیز رونمایی شد.

نمایندگان تشکل های اقتصادی و صاحبان صنعت نیز جداگانه با اهدای لوح و تندیس از خدمات ایشان تقدیر نموده و به بیان دیدگاهها و خاطرات کاری خویش در خصوص ایشان پرداختند.

محسن خلیلی عراقی بنیان گذار شرکت بوتان، نخستین فردی است که توانست شعله های گاز را در خانه های ایرانی روشن کند.

ایشان با کمک پدر شرکت بوتان را در سال 1332 تاسیس نموده و به عنوان پایه گذار صنعت گاز در ایران اقدام به ساخت وسایل گازسوز و توزیع گاز در خانه ایرانی ها نمود.